ХХН. ПРАКТИЧНІ ПОРАДИ ПАЦІЄНТУ.

 

Хронічна хвороба нирок (ХХН) – МАСКОВАНА неінфекційна епідемія 21 сторіччя.
‼️Більшість ХХН на початкових стадіях НЕ мають жодних симптомів, тому на перший план виступає ВЧАСНА діагностика ХХН.
І, отже, перевіряйте нирки хоча б 1 раз на рік, якщо у Вас:
✔️Цукровий діабет.
✔️Артеріальна гіпертензія.
✔️Перенесене/наявне ниркове захворювання.
✔️Вік старше 60 років.
✔️Ви тривало приймаєте потенційно нефротоксичні препарати: цитостатики, антибіотики, знеболювальні, противірусні, хіміотерапію.

👩‍⚕️Діагноз ХХН може виставити тільки лікар. Звичайно, ви можете самостійно здати альбумінурію, по рахувати ШКФ, але останнє слово в діагностиці за лікарем.

Хронічна хвороба нирок – НЕ ВИРОК. З ХХН МОЖНА жити повноцінне життя, можна народжувати дітей, подорожувати, втілювати свої мрії. Для цього потрібен контроль та якісне лікування.

👩‍⚕️Термінальна стадія ХХН лікується методами замісної ниркової терапії (ЗНТ): діаліз та трансплантація нирки.
‼️ЗНТ/діаліз – НЕ ВИРОК, не дорога в один кінець, НЕ початок кінця.
‼️ЗНТ – це перемога РОЗУМУ над невіглаством, ЖИТТЯ над смертю.
‼️І, знов ж таки, ВЧАСНИЙ початок ЗНТ дорівнює високій ефективності, адекватній переносимості та нормальному самопочуттю. НЕ ВІДТЯГУЙТЕ початок ЗНТ.

ПОВНОЦІННЕ ЖИТТЯ З ХХН:
❇️АДЕКВАТНИЙ ВОДНИЙ РЕЖИМ. Вирішується індивідуально, в середньому до 1.2-1.5 л/доба, але ДОВЕДЕНО, що примусова гіпергідратація (надмірне споживання води) є шкідливою навіть для нормальної функції нирок.

❇️ЗДОРОВА ДІЄТА: обмеження солі до 4-5 г/доба; білку до 0.4-0.8 г/кг/доба (залежно від стадії ХХН). Людям на діалізі кількість білку ⬆️ до 1.2-1.5 г/кг/доба. Надмірне ⬇️ білку та повне його виключення є ШКІДЛИВИМ, не покращує ХХН та призводить до білково-енергетичної недостатності.
При прогресуванні ХХН, можлива дієта із ⬇️ калію та фосфору, хоча ці ускладнення дуже добре регулюються препаратами.

❇️ДОСТАТНЯ ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ: при адекватній переносимості, до 150 хвилин на тиждень. Так так, людям з ХХН МОЖНА і НУЖНА бути фізично активними. Доведено покращує ХХН.

Ваші нефрологи на стражі Вашого життя ❤️